Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

Regulamin

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Najbliższe imprezy

piątek, 03 październik
MCAS Miramar Air Show
sobota, 04 październik
Wings & Wheels - A Georgetown Fall Festival
piątek, 03 październik
MCAS Miramar Air Show
piątek, 03 październik
MCAS Miramar Air Show
czwartek, 09 październik
African Air Expo 2014
piątek, 10 październik
San Francisco Fleet Week Air Show
czwartek, 09 październik
African Air Expo 2014
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

img_1261572249_209

foto. Michał Fiszer

Śmigłowiec/helikopter – statek powietrzny cięższy od powietrza, napędzany wirnikiem lub systemem wirników wytwarzających siłę nośną oraz ciąg potrzebny do ruchu postępowego. Wirniki zbudowane są z odpowiednio wyprofilowanych łopat osadzonych w głowicy. Śmigłowce charakteryzują się pionowym startem i lądowaniem. Mogą poruszać się do przodu, tyłu oraz w boki.

 

 

 

W dziale:

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa helikopter wzięła się z greckich słów ‘heliks’ – skręcony oraz ‘pteron’ – skrzydło. Historia helikopterów sięga już czasów Leonarda Da Vinci, który na podstawie swoich wizji projektował modele różnych maszyn w tym wiropłatów. Pomimo tych projektów dopiero w 1907r. odbył się pierwszy lot helikoptera konstrukcji francuskiego producenta rowerów Paula Cornu. Maszyna ta mogła unosić się na wysokości 1-1,5m przez około jedną minutę. Pierwszy w pełni sterowny śmigłowiec pojawił się nie całe 30 lat później w Niemczech. Był to Focke-Wulf Fw-61, który wyglądem przypominał standardowy samolot wyposażony w wirniki na końcach stelaży przypominających skrzydła. Wyprodukowano tylko dwa egzemplarze, które zostały zniszczone po bombardowaniu Berlina podczas II Wojny Światowej.

 

Osobą uznawaną za ‘ojca’ wiropłatów jest rosyjski konstruktor pracujący w USA – Igor Sikorsky. To On w 1940r. zaprojektował pierwszy helikopter z wirnikiem głównym (nośnym) i śmigłem ogonowym. Był to Vought-Sikorsky 300 i to układ jego wirników został nazwany ‘klasycznym’ – termin ten jest używany po dziś dzień.

 

Pierwszym śmigłowcem, który trafił do służby był niemiecki Flettner Fl-282 używany jako maszyna rozpoznawcza i łącznikowa.

 

To właśnie podczas II Wojny Światowej zauważono jak przydatne są wiropłaty pionowego startu i lądowania. Do dziś śmigłowce używane są w wielu dziedzinach i spisują się doskonale.

 

 

 

Rodzaje śmigłowców:

 

Cywilne: wielozadaniowe, transportowe

 

Wojskowe: wielozadaniowe, transportowe, szturmowe, obserwacyjno-rozpoznawcze, morskie