Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

Regulamin

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Najbliższe imprezy

sobota, 30 sierpień
XI Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy
sobota, 30 sierpień
Shoreham Airshow 2014
sobota, 30 sierpień
AIR 14 PAYERNE - 100th Anniversary Swiss Air Force
sobota, 30 sierpień
Canadian International Air Show (CIAS 14)
czwartek, 28 sierpień
Bournemouth Air Festival
sobota, 30 sierpień
Slovak International Air Fest 2014 (SIAF)
czwartek, 28 sierpień
Bournemouth Air Festival
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

img_1261572249_209

foto. Michał Fiszer

Śmigłowiec/helikopter – statek powietrzny cięższy od powietrza, napędzany wirnikiem lub systemem wirników wytwarzających siłę nośną oraz ciąg potrzebny do ruchu postępowego. Wirniki zbudowane są z odpowiednio wyprofilowanych łopat osadzonych w głowicy. Śmigłowce charakteryzują się pionowym startem i lądowaniem. Mogą poruszać się do przodu, tyłu oraz w boki.

 

 

 

W dziale:

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa helikopter wzięła się z greckich słów ‘heliks’ – skręcony oraz ‘pteron’ – skrzydło. Historia helikopterów sięga już czasów Leonarda Da Vinci, który na podstawie swoich wizji projektował modele różnych maszyn w tym wiropłatów. Pomimo tych projektów dopiero w 1907r. odbył się pierwszy lot helikoptera konstrukcji francuskiego producenta rowerów Paula Cornu. Maszyna ta mogła unosić się na wysokości 1-1,5m przez około jedną minutę. Pierwszy w pełni sterowny śmigłowiec pojawił się nie całe 30 lat później w Niemczech. Był to Focke-Wulf Fw-61, który wyglądem przypominał standardowy samolot wyposażony w wirniki na końcach stelaży przypominających skrzydła. Wyprodukowano tylko dwa egzemplarze, które zostały zniszczone po bombardowaniu Berlina podczas II Wojny Światowej.

 

Osobą uznawaną za ‘ojca’ wiropłatów jest rosyjski konstruktor pracujący w USA – Igor Sikorsky. To On w 1940r. zaprojektował pierwszy helikopter z wirnikiem głównym (nośnym) i śmigłem ogonowym. Był to Vought-Sikorsky 300 i to układ jego wirników został nazwany ‘klasycznym’ – termin ten jest używany po dziś dzień.

 

Pierwszym śmigłowcem, który trafił do służby był niemiecki Flettner Fl-282 używany jako maszyna rozpoznawcza i łącznikowa.

 

To właśnie podczas II Wojny Światowej zauważono jak przydatne są wiropłaty pionowego startu i lądowania. Do dziś śmigłowce używane są w wielu dziedzinach i spisują się doskonale.

 

 

 

Rodzaje śmigłowców:

 

Cywilne: wielozadaniowe, transportowe

 

Wojskowe: wielozadaniowe, transportowe, szturmowe, obserwacyjno-rozpoznawcze, morskie