Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

Regulamin

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Najbliższe imprezy

sobota, 01 listopad
Wings Over Houston Air Show
sobota, 01 listopad
Stuart Air Show 2014
niedziela, 02 listopad
Red Bull Air Race, Shanghai
wtorek, 04 listopad
Helishow Dubai 2014
środa, 05 listopad
Indo Defence & Aerospace 2014 JIExpo Kemayoran
piątek, 07 listopad
NAS Pensacola Open House - Blue Angels Homecoming Air Show
wtorek, 11 listopad
Air Show China 2014
piątek, 21 listopad
Aero Expo Peru 2014
niedziela, 07 grudzień
Vintage Sunday Fly-in
poniedziałek, 08 grudzień
MEBA - Middle East Business Aviation 2014
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

img_1261572249_209

foto. Michał Fiszer

Śmigłowiec/helikopter – statek powietrzny cięższy od powietrza, napędzany wirnikiem lub systemem wirników wytwarzających siłę nośną oraz ciąg potrzebny do ruchu postępowego. Wirniki zbudowane są z odpowiednio wyprofilowanych łopat osadzonych w głowicy. Śmigłowce charakteryzują się pionowym startem i lądowaniem. Mogą poruszać się do przodu, tyłu oraz w boki.

 

 

 

W dziale:

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa helikopter wzięła się z greckich słów ‘heliks’ – skręcony oraz ‘pteron’ – skrzydło. Historia helikopterów sięga już czasów Leonarda Da Vinci, który na podstawie swoich wizji projektował modele różnych maszyn w tym wiropłatów. Pomimo tych projektów dopiero w 1907r. odbył się pierwszy lot helikoptera konstrukcji francuskiego producenta rowerów Paula Cornu. Maszyna ta mogła unosić się na wysokości 1-1,5m przez około jedną minutę. Pierwszy w pełni sterowny śmigłowiec pojawił się nie całe 30 lat później w Niemczech. Był to Focke-Wulf Fw-61, który wyglądem przypominał standardowy samolot wyposażony w wirniki na końcach stelaży przypominających skrzydła. Wyprodukowano tylko dwa egzemplarze, które zostały zniszczone po bombardowaniu Berlina podczas II Wojny Światowej.

 

Osobą uznawaną za ‘ojca’ wiropłatów jest rosyjski konstruktor pracujący w USA – Igor Sikorsky. To On w 1940r. zaprojektował pierwszy helikopter z wirnikiem głównym (nośnym) i śmigłem ogonowym. Był to Vought-Sikorsky 300 i to układ jego wirników został nazwany ‘klasycznym’ – termin ten jest używany po dziś dzień.

 

Pierwszym śmigłowcem, który trafił do służby był niemiecki Flettner Fl-282 używany jako maszyna rozpoznawcza i łącznikowa.

 

To właśnie podczas II Wojny Światowej zauważono jak przydatne są wiropłaty pionowego startu i lądowania. Do dziś śmigłowce używane są w wielu dziedzinach i spisują się doskonale.

 

 

 

Rodzaje śmigłowców:

 

Cywilne: wielozadaniowe, transportowe

 

Wojskowe: wielozadaniowe, transportowe, szturmowe, obserwacyjno-rozpoznawcze, morskie